5 SPOSOBÓW NA PLAMY ZMALOWANE PRZEZ DZIECKO cz. 2

Dziś będzie post malarski 🙂


W pewnym momencie swojego życia każdy mały Szkrab zaczyna interesować się kredkami, flamastrami, farbami, modeliną czy plasteliną. Słowem, budzi się w nim wena do tworzenia małych dzieł sztuki. Nie wiem jak Wy, ale my skrzętnie kolekcjonujemy pierwsze nieporadne kropki na kartkach, portret babci czy tak jak teraz coraz bardziej kolorowe obrazki naszego syna. Dla nas to piękna pamiątka, a syn kiedyś na pewno z dumą będzie pokazywał swoim dzieciom jak tworzył, gdy był taki malutki jak one.

tapeta

Tak więc, kiedy tak zaczyna uaktywniać się w dzieciach zmysł artystyczny, poszukują coraz to nowych miejsc, by dać upust swojej ułańskiej fantazji i zaczynają malować w różnych, nie stworzonych do tego miejscach czy przedmiotach. Ściany, szafy, blaty stołów czy krzesła nabierają coraz to nowych kolorów i barw 🙂

proszek

Jak się pozbyć niechcianych malunków z okresu dziecięcego?

 1. KREDKI I FLAMASTRY
  Ze ściany usuniesz je denaturatem. Możesz też użyć magicznej gąbki Scotch Brite” z Rossmana, z ciepłą wodą (działa cuda :)). Ołówkowe kredki dobrze zmywa się również wilgotna gąbką z niewielką ilością sody, a na flamastry dobrze działa szare mydło lub gliceryna. Jeśli to nie pomoże, po prostu pomaluj ścianę na nowy kolor :).Kiedy plamy z kredek czy flamastrów pojawiają się na ubrankach użyj gliceryny lub szarego mydła. O jego dobroczynnych właściwościach pisałam już w poprzednim wpisie z tej serii.

  rączka

 2. FARBKI (plakatowe lub akwarelowe)
  Ze ściany nie zmyjesz ich, przykro mi, nie znam na nie sposobu, ale… To Ciebie tym razem może ponieść wena twórcza. Nadaj dziecięcym bazgrołom nowe życie i stwórz prawdziwe dzieło sztuki 🙂 Z drewna da się usunąć farbki wodą z mleczkiem do czyszczenia, ubranka niestety również się nie dopiorą – taki urok farbek.
 3. DŁUGOPIS
  Ścianę pomalowaną długopisem delikatnie wyczyść magiczną gąbką z sodą. Dobrze z jego atramentem radzi sobie ciepła woda z zwykłym płynem do naczyń.

  długopis

 4. KLEJ
  Klej możemy wywabić acetonem. Musimy jednak pamiętać, by stosować go bardzo skąpo i uważać, by nie odbarwić tkanin kolorowych. Najlepiej zastosować roztwór acetonu z wodą w proporcji 1:2.

 5. PLASTELINA
  Plastelinę, która przykleiła się do dziecięcego ubranka można usunąć działając na nią odpowiednią temperaturą. Włóż ubranie do foliowej torebki i pozostaw na noc w zamrażalniku. Gdy plastelina stwardnieje wykrusz ją z ubrania tępym narzędziem, a resztki plasteliny usuń ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu. Możesz też zadziałać wysoką temperaturą zaprasowując ubranko przez papier pakowy lub gazetę. Papier wchłonie tłuszcz a resztki wymyjesz ściereczką zwilżoną w czystym alkoholu. Po obydwu sposobach należy ubranie wyprać jak zwykle.

  słoń