SUGO – włoski sos pomidorowy

Znam ten przepis od kilkunastu lat. Przekazała mi go pewna Włoszka, u której pracowałam przez kilka miesięcy. To ona uczyła mnie gotować włoskie potrawy, dla których w większości bazą jest sugo czyli włoski sos pomidorowy.

przyjemnezpozytecznym.pl

 

Włosi jedzą makaron codziennie i praktycznie codziennie z sosem pomidorowym, który stanowi bazę dla większości potraw. Dodają do niego mięso, ryby, owoce morza lub fasolę. Do tego jakiś wymyślny rodzaj makaronu i obiad gotowy.

Często gotują sos w dużej ilości, by cały tydzień odlewać potrzebną ilość, dodawać dodatek i zajadać się pysznym obiadem.

Włoski sos przygotowywany jest z pulpy pomidorowej i przecieru pomidorowego. W większości włoskich rodzin, zwłaszcza tych na wsi, dzień, w którym przygotowuje się pulpę i przecier na cały nadchodzący rok, to niemalże święto i praca, która zajmuje na długie godziny. W ogóle pomidory we włoskiej diecie mają swoje szczególne miejsce. Smak włoskich pomidorów jest wyjątkowy, bo dojrzewają w słońcu. Nigdzie indziej tak pysznych nie jadłam. Każdy gospodarz dba o nie z wyjątkową starannością, zwłaszcza w okresie owocowania.

W naszym domu przynajmniej raz w tygodniu jadamy spaghetti. Nasz syn jest wielbicielem makaronu z sosem pomidorowym i gdy inne dzieci podczas choroby zajadają się rosołkiem to nasz syn zajada się właśnie spaghetti – na przykład z dodatkiem tuńczyka. Obowiązkowo musi do tego być ser 🙂 Parmezan lub Grana Padana. To nic, że ser do ryb nie pasuje – podobno 🙂 Ja tam też zajadam spaghetti z rybą i serem 🙂

przyjemnezpozytecznym.pl

Przygotowanie sugo jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Wszystkie składniki gotuje się na wolnym ogniu do chwili, w której pomidory się zredukują i powstanie gęsty sos. Od czasu do czasu trzeba je tylko przemieszać. A teraz przepis:

SKLADNIKI:

1 puszka pomidorów bez skórki w kawałkach
1 szklanka soku pomidorowego lub przecieru
1 duży ząbek czosnku
5 łyżek oliwy z oliwek
1/2 marchewki
2 gałązki bazylii
pieprz
sól

PRZYGOTOWANIE:

Oliwę z oliwek wlewamy na dno garnka i podsmażamy na niej pokrojony w kostkę czosnek. Gdy się zeszkli dodajemy pomidory, sok pomidorowy i mieszamy drewnianą łyżką. Marchew kroimy w kostkę i wrzucamy do pomidorów, solimy i pieprzymy do smaku. Wszystko zagotowujemy i zmniejszamy ogień, wrzucamy gałązki bazylii. Pomidory gotujemy aż się zredukują i powstanie z nich gęsty sos. Od czasu do czasu mieszamy.

 

przyjemnezpozytecznym.pl

przyjemnezpozytecznym.pl

przyjemnezpozytecznym.pl

przyjemnezpozytecznym.pl

 

przyjemnezpozytecznym.pl

TRZY PROPOZYCJE PODANIA:

  1. Do takiego sosu pomidorowego możemy dodać mięso mielone, które potem jeszcze dosalamy, gotujemy około 20 minut na wolnym ogniu i mamy sos do spaghetti bolognese.
  2. Możemy dodać puszkę tuńczyka w sosie własnym i mamy spaghetti z tuńczykiem.
  3. Możemy też dodać wcześniej uduszoną na patelni cebulkę z papryką i ciecierzycę z puszki.

A to nasze ulubione farfalle z tuńczykiem 🙂

przyjemnezpozytecznym.pl

 

SMACZNEGO!!!